Znaš li što sve rade krajobrazni arhitekti?
Misliš li i ti da je krajobrazna arhitektura zapravo hortikultura?
Krajobrazni arhitekti dizajniraju i štite krajobraz
Odlaze na teren i fotografiraju
Proučavaju prostor i analiziraju njegova obilježja
Crtaju (rukom i u računalu)
Izrađuju detaljne nacrte i planove
Krajobrazni arhitekti...
osmišljavaju i crtaju kako će neki vanjski prostor u budućnosti izgledati (na primjer
vrt, park, trg, šetalište itd.). To zovemo krajobrazno oblikovanje.
Koriste razne metode i računalne programe kako bi pomogli zaštititi i očuvati vrijedne krajobraze za sadašnje i buduće generacije (to je krajobrazno planiranje i zaštita krajobraza).
Ok, a hortikultura?
Hortikultura i krajobrazna arhitektura vrlo su bliske, ali vrlo različite struke. Hortikultura obuhvaća uzgoj i primjenu ukrasnog i drugog vrtnog bilja, istraživanje njegovih obilježja, stvaranje novih biljaka s drukčijim obilježjima (bojom, veličinom, mirisom cvijeta, visinom, otpornošću na biljne bolesti itd.)
Želiš li na zabavan način saznati više o krajobraznoj arhitekturi?
Ako si znatiželjan ili znatiželjna po prirodi, zanima te prostor oko tebe, voliš crtati, stvarati nešto novo i istraživati svoju okolinu, svakako pročitaj knjigu Upoznajmo krajobraznu arhitekturu: Priručnik i vježbalica za djecu i znatiželjne odrasle.
U njoj te čeka puno zanimljivih činjenica, prekrasnih ilustracija i još zanimljivijih zadataka iz svijeta krajobrazne arhitekture.
Kakva je ovo knjiga?
„Upoznajmo krajobraznu arhitekturu“ prva je knjiga za djecu o krajobraznoj arhitekturi – NA SVIJETU. To je priručnik koji ti na zabavan, edukativan i interaktivan način predstavlja krajobraznu arhitekturu. Namijenjen je školarcima, u prvome redu onima od 4. do 8. razreda. No i stariji će u njemu naći mnoge nove, zanimljive činjenice i pojmove. Ako razmišljaš o izboru studija i zanimanja, priručnik će ti pomoći da odlučiš je li krajobrazna arhitektura posao za tebe.
Priručnik je pun lijepih ilustracija, a svaka od njih malo je, ručno crtano remek-djelo krajobrazne arhitektice Dorotee Garašić.
Najzabavniji su dio priručnika zadatci poput bojanja, crtanja, prepoznavanja sadržaja na ilustracijama i izrade jednostavnih predmeta. Na kraju svake cjeline mali je kviz pomoću kojega možeš provjeriti što si naučio ili naučila o krajobrazu i krajobraznoj arhitekturi. Zadatci će te potaknuti na razmišljanje, sudjelovanje, učenje, kreativnost, rješavanje problema, timski rad, boravak na otvorenome i druge aktivnosti.
Kako je i zašto priručnik nastao?
Otkad sam počela studirati krajobraznu arhitekturu toliko sam puta čula: „Ahaaaa, znam, to je hortikultura!“ Tako se iz moje spoznaje da mnogi odrasli u Hrvatskoj, a tako ni djeca, ne znaju što je krajobrazna arhitektura ni što krajobrazni arhitekti rade rodila ideja o stvaranju edukativnog priručnika. Koji mora biti i zabavan jer – tko voli dosadne knjige?
Kroz ovaj priručnik možeš učiti i razvijati svijest o vlastitom okolišu (izgrađenom i neizgrađenom) i o tome koliko je važno promišljeno oblikovanje krajobraza u kojemu živiš. Učit ćeš i o vlastitoj zemlji i njezinim krajobrazima, jer je svaki ilustrirani primjer iz Hrvatske označen na karti pored ilustracije.
Na jednostavan i razumljiv način naučit ćeš kako krajobrazni arhitekti pomažu u očuvanju krajobraza i biološke raznolikosti te smanjenju negativnih klimatskih promjena. Ujedno ćeš pronaći i prijedloge kako i ti možeš doprinijeti očuvanju okoliša i prirode.